Експертите предупредуваат на нова инфекција: „Грип од камила“ од Светското првенство

Од:

Британската управа за здравје и безбедност ги предупреди сите кои се враќаат од Катар, кој моментално е домаќин на Светското првенство, да ги следат симптомите на „грип од камила“, потенцијално фатална респираторна инфекција чии симптоми вклучуваат треска, кашлица и повраќање. Инфекцијата може да биде фатална за заразените, а според податоците на Светската здравствена организација секој трет заразен умира од неа.

Блискоисточниот акутен респираторен синдром (МЕРС) може да се зарази преку контакт со камили, објавија британските здравствени власти.

Агенцијата за здравствена безбедност на Велика Британија ги предупреди лекарите да бидат внимателни кога се во прашање навивачите кои се враќаат од Светското првенство, а кои покажуваат знаци на болест, пишува Тајмс, пренесува Дејли Мејл.

„Ризикот од заразување на нашите граѓани е многу мал, но може да се зголеми за оние кои се изложени на одредени фактори на ризик во тие региони, како што се камилите“, се наведува во упатствата на Агенцијата.

МЕРС може да се зарази преку близок контакт со камили или со консумирање производи од камили, на пр. непастеризирано млеко од камила.

Други фактори на ризик се близок контакт со заразено лице. Наводно, многу навивачи кои присуствувале на Светското првенство уживале во јавањето камили во Катар.

Во ОК до денес се пријавени пет случаи на МЕРС, а последниот познат случај е регистриран во август 2018 година.

Би можело да ве интересира

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фиат 500 лета во воздух, снимката е страшна, а епилогот неверојатен

Предраг Петровиќ

Британците на масовен штрајк: Лекарите, машиновозачите, наставниците, новинарите се на улица…

Ана Ололовска

Британски и германски ловци пресретнале руски авион над Естонија

Катерина Павлова-Николовска