Катар: Копнената инвазија на Газа ќе има катастрофални последици за регионот

Од:

Копнениот упад на Израел во Газа ќе има „катастрофални последици“ за стабилноста на регионот, предупреди катарското Министерство за надворешни работи. Операцијата ќе биде дел од политиката на „колективно казнување и обид за принудно раселување на палестинскиот народ“, соопшти Министерството.

Катар ги обвини Израелците за кршење на меѓународното и хуманитарното право со принудувањето на цивилите да бегаат во соседните земји. „Државата Катар изразува длабока загриженост поради израелскиот копнеен упад во Појасот Газа и го смета за опасен развој што ќе има катастрофални безбедносни и хуманитарни ефекти во Појасот, особено врз безбедноста на цивилите и заложниците“, се вели во соопштението.

„Тоа, исто така, предупредува на катастрофални последици за безбедноста и стабилноста на регионот“, се додава. Министерството за надворешни работи нагласи дека упадот претставува „флагрантно кршење“ на резолуцијата усвоена од Генералното собрание на ОН со која се повикува на итен хуманитарен прекин на огнот.

Би можело да ве интересира

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски