Србија ја победи Канада и ќе спори со Русија за место во финалето на АТП купот

Од:

Србија се квалификуваше во полуфиналето на АТП Купот, откако ја победи Канада со 3:0. На овој начин, нашиот северен сосед ќе се соочи со Русија за место во финалето.

Светскиот рекет број 2, Новак Ѓоковиќ направи пресврт и победи многу тешко против Денис Шаповалов со 4-6, 6-1, 7-6 (4). Првиот рекет на Србија донесе втор успех во сингл за својата земја во финалето против Канада во АТП Купот, испраќајќи го тимот во судир против Русија за место во финалето.

Освојувачот на 77 АТП веќе има биланс од 4-0 на турнирот и ја предводи својата екипа против непоразените досега Данил Медведев и Карен Хачанов.

Би можело да ве интересира

„Вимблдон“ ќе се одржи догодина, ако треба и без навивачи

Жарко Настоски

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Ана Ололовска

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

А1он

Ѓоковиќ го освои Рим, стана најстариот шампион во „вечниот град“

Жарко Настоски

Халеп конечно го освои Рим, стигна до својата 22-ра титула

Жарко Настоски

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска