Србија е првиот финалист на АТП Купот

Од:

Србија е првиот финалист на АТП Купот по победата од 3-0 над Русија. Новак Ѓоковиќ го победи Данил Медведев во еден од најдраматичните и најубавите натпревари во три сета во последните години. Светскиот број 2 победи против Русинот со 6-1, 5-7, 6-4 по скоро три часа игра.

Натпреварот во двојки на тој начин беше ирелевантен, откако Душан Лајовиќ, во првиот натпревар го изненади и го совлада Карен Хачанов со 7-5, 7-6 (1), со што и даде предност на Србија. Потоа тандемот Троицки / Чачиќ ги победи своите противници Габашвили / Кравчук со 6-4, 7-6 (7).

Во финалето „плавите“ ќе се сретнат со победникот од дуелот Австралија – Шпанија. Натпреварот меѓу нив започнува подоцна.

Би можело да ве интересира

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Ана Ололовска

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

А1он

Ѓоковиќ го освои Рим, стана најстариот шампион во „вечниот град“

Жарко Настоски

Халеп конечно го освои Рим, стигна до својата 22-ра титула

Жарко Настоски

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го помина Надал по бројот на финалиња на Мастерс турнирите

Ана Ололовска