Сидни Меклафлин со нов светски рекорд, Алисон Феликс испиша историја

Сидни Меклафлин го освои златниот медал на 400 метри со пречки на Светското првенство во атлетика во Јуџин, САД, со нов светски рекорд од 50,68 секунди. Американката е и првата жена која ја поминала оваа делница за помалку од 51 секунда.

Меклафлин го освои златото завршувајќи далеку пред Фемке Бол од Холандија која беше второпласирана, додека бранителката на титулата Далила Мухамед заврши на третото место.

„Времето е апсолутно неверојатно, а спортот станува сè побрз и побрз“, изјави Меклафлин, која го освои светското злато во штафетата 4х400 метри во Доха.
Мајкл Норман од САД (44,29) и Бахамецот Шауне Милер-Уибо (49,11) ги освоија првите места на 400 метри, а во фрлање копје светската титула ја одбрани Австралијката Келси-Ли Барбер (66,91).

Милер-Уибо од Бахамите стигна до златото на 400 метри со време од 49,11 секунди и ја освои својата прва светска титула, заедно со двете олимписки златни медали од 2016 и 2020 година. Марилеиди Паулино од Доминиканската Република, кој беше освојувач на сребрениот медал зад Милер-Уибо во Токио, повторно мораше да се задоволи со второто место, додека Сада Вилијамс од Барбадос ја освои бронзата.

Американската машка штафета составена од Кристијан Колман, Ноа Лајлс, Елајџа Хол и Марвин Брејси стигна прва на целта во финалето на 4х100 метри со време од 37,87 секунди, а малку мака имаше и американската женска штафета која заврши најбрзо за 41,56 секунди.

Алисон Феликс ги стави во мирување плановите за пензионирање откако беше повикана да настапи на квалификациите за саботната штафета 4×400 метри. Минатата недела Феликс ја заврши својата блескава кариера со бронзениот медал во мешана штафета.

Извор: Топспорт

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата