Сејдини оствари средба со Инфантино

Од:

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини оствари официјална средба со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино во седиштето на Светската фудбалска асоцијација во Цирих, соопшти ФФМ.

– ФИФА и претседателот Џани Инфантино многупати досега ја искажуваа својата поддршка за Фудбалската федерација на Македонија и затоа цврсто веруваме во стратегијата и мисијата на ФИФА под водство на г. Инфантино. ФФМ ќе продолжи да дава придонес за идеите, сегашните и идните проекти на ФИФА кои секогаш се усмерени кон развој на фудбалот. Разговаравме за македонскиот фудбал и проектите кои се насочени за негов развој. Ги потенциравме нашите заложби за подобрување на инфраструктурата, зголемување на фудбалската база и континуираното вложување во академиите и националните тимови. Кога ќе погледнеме наназад, гледаме и грешки – каде што се луѓето, секогаш ќе се случуваат и грешки, но најважно е да учиме од нив, изјави Сејдини.

Првиот човек на ФФМ е оптимист околу иднината на фудбалот во регионот.

– Драго ми е што и малите федерации, како нашата се повикани да го кажат своето мислење и сугурен сум дека можеме да најдеме решение кое ќе биде добро за сите, а претседателот Инфантино покажува дека знае да пронајде вистинска рамнотежа. Од име на ФФМ благодарност до г. Инфантино за убавите зборови искажани за нашата федерација и се надевам дека и во иднина ќе работиме уште повеќе за промоција и унапредување на фудбалот, нагласи Сејдини.

Би можело да ве интересира

ФИФА работи на изготвување на фудбалски „Маршалов план“

А1он

ФИФА со совет да се намалат платите на половина

А1он

Инфантино отсече: Нема да има повеќе трансфери за 100 милиони евра фудбал

Ана Ололовска

ФИФА донираше 10 милиони долари на СЗО за борба против коронавирусот

А1он

Одложено Редовното годишно Собрание на ФФМ

Ана Ололовска

ФФМ со одлука го прекина Националниот шампионат на неодредено време поради превенција од коронавирус

А1он