Руд го освои Гштад

Од:

Норвешкиот тенисер Каспер Руд ја освои титулата во Гштад, Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Петтиот играч во светот со пресврт го совлада Матео Беретини, 4:6, 7:6(4), 6:2.

Нешто повеќе од два и пол часа му беа потребни на Руд да стигне до својата трета титула во сезоната, осма во кариерата.

Ова беше петти дуел на двајцата играчи и трета победа на Норвежанецот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кирјос е „ѕвер“ – спаси пет меч топки за полуфинале во Вашингтон

Надал се откажа: Немам избор

Калин Ивановски во четврт-финалето на турнирот во Австрија

АТП сака Мастерс на тревната подлога

Рубљов и Касаткина би можеле да се откажат од руските државјанства

Иванишевиќ: Побргу ќе го освојам Умаг отколку што ќе му дозволат на Новак да влезе во САД