Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21 век

Од:

Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) ги рангираше најефикасните одбранбени играчи на 21-от век.

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е на првото место со 103 гола за клубот и 23 за шпанската репрезентација.

Во топ 5 се најдоа и: Маркус Тулио Танака (Јапонија, 104 гола), Абдерахмане Хашуд (Алжир, 88 голови), Кејлор Сото (Костарика, 86 гола), Маркус Јургенсон (Естонија, 85 гола).

Поранешниот бразилски репрезентативец, Роберто Карлос е на 25. Место. Во текот на целата своја кариера, Бразилецот постигна 124 голови, но само 61 погодок во 21 век.

Би можело да ве интересира

Алардајс бара клубовите да ги бојкотираат социјалните мрежи поради расизмот

Жарко Настоски

Милан не сака размена на играчи со Јувентус

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

Силекс и Академија Пандев ќе играат во финалето на Купот на Македонија

Жарко Настоски

Победи на Реал Мадрид и Манчестер Сити во Лигата на шампионите

Жарко Настоски

На натпреварите од Европското првенство во Италија ќе има гледачи

Жарко Настоски