Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Од:

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година.

Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“. Модриќ, исто така, ги освои и наградите на УЕФА и ФИФА.

– Модриќ имаше феноменална година, а неговите награди го докажуваат тоа. Никој не треба да се прашува дали е најдобар. Задоволство е да се гледа како игра. Начинот на кој ја контролира топката, асистира, шутира… Вистински подарок е да имаш во тимот, тој е личност која обединува и не создава конфликти. Тоа ги обединува луѓето. Остави огромна трага во неговата ера, освојувајќи сè со Реал Мадрид, изјави шефот на тринаесеткратниот европски шампион.

Би можело да ве интересира

Пеп Гвардиола: Тешко е да се предвидат тактиките на Зидан

А1он

Тренерот на Јувентус: Да сакаа да ме отпуштат, ќе се знаеше до сега

А1он

Од следната сезона, во Премиер лигата се враќа правилото на три измени

А1он

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Навивачите на Челзи незадоволни од новиот дрес на тимот

А1он

Серија А ќе започне на 19 септември

А1он