(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Од:

Нов светски рекорд во најкусата спринтерска дисциплина, 60 метри со пречки во сала, постигна денеска американскиот атлетичар Грент Холовеј на митингот во Мадрид, истрчувајќи ја патеката за 7,29 секунди.

Актуелниот светски првак на 110 метри со пречки беше за една стотинка побрз од најдоброто време што од 1994 година беше во сопственост на Британецот Колин Џексон, легендата на спринтерските патеки, кој долго време го држеше и рекордот на подолгата патека од 110 метри.

Второпласиран на трката во Мадрид, со дури 22 стотинки заостанување зад Холовеј, беше светскиот првак на 60 метри со пречки во сала, Ендрју Поци од Велика Британија,

За новиот светски рекордер ова беше 54-та последователна победа во трките на 60 метри со пречки во сала.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска

„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Жарко Настоски