Озил одбил трансфер во ПСЖ

Од:

Раководството на ПСЖ упатило сензационална понуда за ѕвездата на Арсенал, Месут Озил, информира германското издание „Зидојче Цајтунг“. Поради повредата на Нејмар, која ќе го извади од терените за следните речиси три месеци, ПСЖ одлучија да се пробаат за плејмејкерот на „топџиите“, кој доживува тежок период на „Емирати“.

dobivaj vesti na viber

Томас Тухел го сака Озил на плејмејкерската позиција, зад Единсон Кавани и Килијан Мбапе, но изненадувачки Озил го одбил предлогот да премине на „Парк де Пренс“. Предлогот бил за изнајмување со опција за откупување на 30-годишниот ас.

Против Кардиф во вторникот вечер, Озил уште еднаш не беше на ниво, а вчера Арсенал го привлече Денис Суарез од Барселона, што сугерира за намерите на лондонскиот тим да се раздели со најплатениот играч во селекцијата на Унаи Емери. Самиот тренер загубил верба во играчот, откако често го остава на клупата поради „тактички причини“.

ПСЖ сепак нема да се откаже од обидите и ќе се обиде да оствари договор до крајот на зимскиот преоден рок.

Би можело да ве интересира

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Ана Ололовска

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец

Ана Ололовска

Покетино: Се надевам дека Мбапе ќе остане во ПСЖ долго време

Ана Ололовска

Монако му врачи отказ на тренерот Ковач

А1он

Ковач пред отказ во Монако

Ана Ололовска

ПСЖ не може да најде нов клуб за Дракслер поради високата плата на фудбалерот

Ана Ололовска