Покрената истрага против ПСЖ

Од:

Обвинителство во Париз отвори прелиминарна истрага против Пари Сен Жермен и претседателот на клубот Насер Ал-Келаифи, под обвинение за „прикриено работење“, објави „Лекип“.

Истрагата ја иницирал извештајот од декември 2022 година поднесен од Хиким Буајила, поранешен советник на претседателот на Пари Сен Жермен.

Тој открил дека повремено платата ја добивал преку тениската академија Смеш, која е со седиште во Доха и нема никаква врска со Буаџил. Како што изјавил, никогаш не играл тенис.

Спорниот договор бил потпишан во јули 2015 година за наводна функција тениски тренер на неопределено време.

Истрагата е доделена на полицискиот оддел на 16. арондисман на Париз, каде што се наоѓа седиштето на Пари Сен Жермен.

На прашањата што ги испрати „Лекип“ до клубот, добил одговор дека „Буџила никогаш не бил вработен во Пари Сен Жермен или во beIN“.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марко Верати ќе остане во ПСЖ до 2026 година

ПСЖ без Фабијан Руиз до Мундијалот во Катар

Мбапе: Не сакам да го напуштам ПСЖ

Газдата на ПСЖ сака да го купи Еспањол

Мбапе: Титула од ЛШ со ПСЖ ќе значи многу повеќе

Галтие инсистира: Мбапе и Нејмар соработуваат фантастично