Нема пауза во Премиер лигата

Од:

Претставници на сите 22. премиерлигашки екипи се договорија денеска најсилното англиско фудбалско првенство да продолжи според планираниот распоред и покрај големиот број заразени фудбалери со коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Бројката на заразени измината недела достигна рекордни 42 играчи.

Сепак, и покрај влошената епидемиолошка состојба, англиските прволигаши од 26. декември до 2. јануари ќе одиграат две првенствени кола.

Клубовите добија препорака да ги одиграат планираните натпревари доколку на располагање имаат најмалку 13 здрави фудбалери плус голман.

Изминатата недела во Премиер лигата беа одложени шест натпревари поради позитивни случаи на коронавирус меѓу фудбалери, членови на стручни штабови и персоналот на клубовите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он