Навивачите на Јувентус истакнаа транспарент со кој му посакуваат смрт на Ањели

Од:

Дел од навивачите на Јувентус за време на синоќешниот натпревар од Суперкупот на Италија со Интер (1:1, 1:2 по продолжение) на „Сан Сиро“ истакнаа транспарент упатен до претседателот на клубот Андреа Ањели. Во текот на првото полувреме на трибините се појави транспарент на кој пишуваше: „Agnelli muori“ (Ањели умри).

За потсетување, во 2019 година, полицијата уапси 12 ултраси на Јувентус под сомнение за перење пари, насилство и изнуда во врска со продажба на билети. Истрагата започна една година порано и се однесуваше на наводното мешање на мафијата во продажбата на билетите на „ултрасите“. Јувентус соработуваше со властите во текот на истрагата, а Ањели призна дека навивачите вршеле притисок врз клубот.

Оттогаш, на некои од најжестоките навивачки групи им е забрането да се појавуваат на домашната арена на Јувентус.

Самиот Ањели не беше на натпреварот со Интер бидејќи се зарази со коронавирус.

Би можело да ве интересира

Излегоа пораките на Кјелини за малверзациите во Јувентус: Не кажувајте никому за ова

Горан Наумовски

Цунами во Јувентус: Ањели и компетното раковдство поднесоа оставки

Катерина Павлова-Николовска

Ди Марија: Престанете да лажете

Јувентус може да биде жестокот казнет, под лупа и договорот со Роналдо

Јувентус и Интер ќе разменат фудбалери

Јуве го добија Леандро Паредес