Настапот на ЕП во атлетика ново искуство за Рамадани и Вандески

Македонските атлетичари Сенад Рамадани и Леонид Вандески го завршија настапот на Европското првенство до 23 години што за нив ќе биде од големо искуство во натамошниот тек на кариерата

На Европското првенство за атлетичари до 23 години што денеска завршува во Талин, Рамадани настапи на трките на 200 и на 400 метри, додека Вандески настапи на 3.000 метри стиплчес.

Дваесетгодишниот Рамадани трката на 200 метри ја заврши со од 22.96. секунди, додека на патеката на 400 метри постигна време од 51.82 секунди

Вториот македонски претставник Вандески на трката на 3.000 метри стиплечс оствари време 9:48.69 минути.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата