Најмалку петмина алпинисти загинаа на Мон Блан

Од:

Шестмина француски алпинисти, меѓу кои и еден искусен водич, исчезнаа во текот на минатата ноќ на падините на врвот Мон Блан, јави дописникот на МИА од Париз.

Спасувачките екипи досега успеаја да ги пронајдат телата на петмина од исчезнатите алпинисти, кои се упатиле во освојување на врвот Егуј д’Аржантиер, минувајќи преку т.н. Тур Нуар (Црна Кула) траса.

Спасувачите продолжуваат да трагаат по шестиот алпинист, кој официјално се уште се води како исчезнат.

Причините за смртта на алпинистите не се познати.

Временските услови на Француските Алпи и посебно на Мон Блан се многу тешки. Од вчера, со мали прекини, посотјано врне силен дожд, а облаците се спуштени над падините.

Би можело да ве интересира

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

Ана Ололовска

Натпревар во качување карпи на Демиркаписка клисура

Драган Поповски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска