Мирно на врвот на ATP листата

Од:

Ѓоковиќ е втор тенисер на светот со 10.470 бодови, околу 1.300 поени, помалку од водечкиот Роџер Федерер.

По Федерер и Новак се наоѓа Британецот Енди Мареј, потоа повредениот Рафаел Надал и неговиот сонародник Давид Ферер.

По нив следуваат Бердих, Цонга, Дел Потро, Типсаревиќ и Хуан Монако, кој од Топ 10 го исфрли Џон Иснер. Тоа е единствената промена во однос на минатата недела.

ATP листата за 1. октомври изгледа вака:

1. Роџер Федерер (Швајцарија) 11.805
2. Новак Ѓоковиќ (Србија) 10.470
3. Енди Мареј (Велика Британија) 8.410
4. Рафаел Надал (Шпанија) 7.385
5. Давид Ферер (Шпанија) 5.960
6. Томаш Бердих (Чешка) 4.965
7. Жо-Вилфред Цонга (Франција) 4.520
8. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 3.850
9. Јанко Типсаревиќ (Србија) 3.185
10. Хуан Монако (Аргентина) 2.775

Би можело да ве интересира

Беретини се повлече од третиот турнир по ред

Ана Ололовска

Монфис ја одбрани титулата во Ротердам

Драган Поповски

Хјуит: Ѓоковиќ игра подеднакво добро на бетон и на земја

Драган Поповски

Беретини се повлече од турнирот во Рио поради повреда

Ана Ололовска

Чориќ загуби девет од последните 10 натпревари

Ана Ололовска

Тениски “Фјучерс” во Трнава: Ѓорческа во полуфинале

Драган Поповски

Leave a Comment

four × 3 =