Медведев ја продолжи својата импресивна серија со титулата во Шангај

Русинот Данил Медведев го освои „Мастерс“ турнирот со награден фонд од 7,47 милиони долари во Шангај.
Поставениот под бр. 3, Медведев го совлада петтиот носител Александар Зверев со 6:4, 6:1 по 74 минути игра. 23-годишниот Русин загуби водство од 3:0, но по 4: 4 освои седум гема по ред на патот кон успехот.

Во своето шесто последователно финале и деветто за годинава, Медведев освои вкупно седум титули во кариерата и четврта за сезоната.

Русинот, вице-шампион на „Ју Ес Опен“, исто така е во серија од девет последователни победи без изгубен сет, откако има 29 успеси на неговите 32 последни натпревари. Тој е и лидер во сезоната со 59 победи.

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери