Македонија во атрактивна група: Италија, Англија, Украина и Малта се ривалите за ЕВРО 2024

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите во квалификациите за Европското првенство 2024 во Германија. Денешниот ждреб во Франкфурт беше неповолен за „црвено-жолтите“ со оглед на квалитетот на ривалите, но секако многу атрактивен. Поранешни светски и европски шампиони Италија и Англија повторно ќе бидат ривали на Македонија.

Италија, Англија, Украина, Малта се противниците на македонската репрезентација во претстојните квалификации за Европското првенство.

Домаќинот Германија и 23 репрезентации кои ќе ги минат квалификациите ќе играат на Европското првенство во Германија кое ќе се одржи во 10 града.

Квалификациите ќе се играат од март до ноември следната година.

Би можело да ве интересира

Македонија забележа победа над Малта од 0-2

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

УЕФА ќе ја казни Македонија, репрезентативци ги прекршиле протоколите при тестирање во Амстердам

Жарко Настоски

Успех е самиот настап на ЕП, немам проблеми ниту со играчите, ниту со селекторот, вели Сејдини

Жарко Настоски

Нема причина за разочарување, огромно беше задоволството да се води Македонија на ЕП, вели Ангеловски

Жарко Настоски

ВИДЕО: Со пораз се збогуваме од Европското првенство – Македонија одигра храбро, но Холандија беше пресилна

Жарко Настоски