ВИДЕО: Со пораз се збогуваме од Европското првенство – Македонија одигра храбро, но Холандија беше пресилна

Од:

И покрај храбрата и солидна игра и големата желба, засилена од сознанието дека капитенот Горан Пандев го игра последниот натпревар во репрезентативниот дрес, нашите фудбалери не успеаја да го освојат првиот бод во премиерниот настап на континенталните шампионати, откако вечерва на Амстердам Арена загубија од домаќинот Холандија со 3:0.

Македонија имаше неколку одлични шанси, погодена статива и два поништени гола, додека Холанѓаните, чиј прв гол беше спорен поради фаул во акцијата, ги казнуваа грешките на нашиот тим и со сигурна и брза игра, речиси рутински стигнаа до трите бода со кои го потврдуваат првото место во групата.

Избраниците на Игор Ангеловски имаа периоди на одлична игра и создаваа шанси, најмногу во првиот дел, но Холандија имаше подобра реализација и поведе во 24 минута, со голот на Мемфис Депај.

Во вториот дел, искусните Холанѓани продолжија да го диктираат темпото, чекајќи киксови во нашата одбрана, а за нас кобен беше Џорџинио Вајналдум, кој двапати ја тресеше мрежата на Столе Димитриевски, во 51-та и 58-та минута.

Би можело да ве интересира

Македонија забележа победа над Малта од 0-2

Македонија во атрактивна група: Италија, Англија, Украина и Малта се ривалите за ЕВРО 2024

Горан Наумовски

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

Канатларовски: Заслуживме бод, момците одиграа многу храбро и со голема пожртвуваност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фудбалерите со „Земјо Македонска“ го прославија пласманот во баражот за СП 2022

Ана Ололовска

Милевски: Фудбалерите ја оправдаа довербата, имаме потенцијал уште да напредуваме

Ана Ололовска