Македонија ЃП на пенали го освои трофејот во Купот на Македонија

Од:

Фудбалерите на Македонија ЃП се освојувачи на трофејот во Купот на Македонија откако на пенали славеа против со 2-0, или вкупно 3-1.

По голема борба во регуларниот тек, мечот заврши 1-1, а по продолженијата не се промени, па финалето се решаваше со удари од белата точка.

Таири и Мишевски не погодија на почетокот, а потоа Радевски ја погоди гредата. Личина успеа да го надмудри Ќосевски, а Незири повторно ја погоди гредата.

Филип Алексовски не реализираше, но и Стевковски го одбрани шутот на Шабани. На крајот, Емир Скендери победи за конечни 2-0 после пенали.

Македонија ЃП поведе исто така од пенал, со голот на Филип Мишевски во 28.минута.

Кристијан Стојковски имаше убава можност за втор гол за “лавовите” на почетокот на вториот дел, но шутираше над голот.

Струга ТЛ израмни со погодокот на Фатјон Јусуфи во 77.минута.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Османи и МНР се уште молчат за коментарите дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров се бугарски херои

Орце Костов

Силекс го освои фудбалскиот Куп, на пенали беше подобар од Академија Пандев

Жарко Настоски

Силекс и Академија Пандев ќе играат во финалето на Купот на Македонија

Жарко Настоски

Академија Пандев прв финалист во Купот на Македонија

Жарко Настоски

Извлечени двојките за полуфиналето во Купот на Македонија

Ана Ололовска

Познати полуфиналистите во фудбалскиот Куп на Македонија

Жарко Настоски