Ливерпул и Ајакс изборија осминафинале во ЛШ

Од:

Екипите на Ливерпул и на Ајакс се третиот и четвртиот патник во осминафиналето во фудбалската Лига на шампиони по вечерните победи во 4. коло од елитното натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Претходно пласман помеѓу 16-те најдобри обезбедија Баерн Минхен и Јувентус.

Резултати на средби од 4. коло во Лигата на шампионите одиграни вечерва во сегмент А-Д:
Милан – Порто 1:1
Реал Мадрид – Шахтјор 2:1
Борусија Дортмунд – Ајакс 1:3
Ливерпул – Атлетико Мадрид 2:0
Манчестер сити – Клуб Бриж 4:1
Лајпциг – ПСЖ 2:2
Шериф Тирасол – Интер 1:3
Спортинг – Бешикташ 4:0.

Табела А-група: Манчестер сити 9 бода, ПСЖ 8, Клуб Бриж 4, Лајпциг 1.
Табела Б-група: Ливерпул 12 бода, Порто 5, Атлетико Мадрид 4, Милан 1.
Табела Ц-група: Ајакс 12 бода, Борусија Дортмунд 6, Спортинг 6, Бешиктеш 0.
Табела Д-група: Реал Мадрид 9 бода, Интер 7, Шериф Тирасол 6, Шахтјор 1.

Би можело да ве интересира

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери

Легендарниот Тафарел тренер на голманите во Ливерпул

А1он