Комплетирано третото коло во ракометните квалификации за ЕП 2018

Од:

Во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска комплетирано е третото коло.

Дербито на колото меѓу Унгарија и Данска заврши без победник, додека македонската репрезентација забележа значајна победа над Исланд со 30-25 по што го презеде првото место на табелата.

Комплетни резултати и пласман во три одиграни кола:

Група 1: Летонија – Холандија 27:29 и Унгарија – Данска 25:25
Табела: Данска 5 бодови, Унгарија 5, Холандија 2, Летонија 0.

Група 2: Белорусија – Полска 32:23 и Романија – Србија 22:23
Табела: Белорусија 4, Романија 4, Србија 4, Полска 0.

Група 3: Австрија – Шпанија 29:30 и Финска – Босна и Херцеговина 27:32.
Табела: Шпанија 6, Австрија 2, Босна и Херцеговина 2, Финска 2.

Група 4: Украина – Чешка 26:23 и Македонија – Исланд 30-25
Табела: Македонија 4, Украина 4, Чешка 2, Исланд 2.

Група 5: Словенија – Германија 23:32 и Швајцарија – Португалија 25:27.
Табела: Германија 6, Словенија 3, Португалија 3, Швајцарија 0.

Група 6: Русија – Шведска 21:29 и Словачка – Црна Гора 27:27.
Табела: Шведска 6, Русија 2, Словачка 2, Црна Гора 2.

Група 7: Норвешка – Франција 35:30 и Белгија – Литванија 29:33.
Табела: Франција 4, Норвешка 4, Литванија 4, Белгија 0.

Натпреварите од следното 4.коло ќе се играат во деновите на викендот (6 и 7.мај), а дуелот Исланд – Македонија на програмата е во недела од 19 часот и 45 минути.

Би можело да ве интересира

Македонските кошаркари поразени на стартот на евроквалификациите во Перм

Жарко Настоски

Македонија ќе организира два квалификациски турнира за ЕП во одбојка, откако Данска се откажа

Жарко Настоски

ИХФ ги одложи ракометните квалификации за Олимписките игри

Aleksandar Petrovski

Квалификации за ЕП 2021 во одбојка: С. Македонија со Данска, Турција и БиХ

Барди отпадна, Младеновски и Стоилов дополнително повикани во македонската репрезентација

А1он

Елмас: Горд сум што сум Македонец

Виктор Јованов