ИХФ ги одложи ракометните квалификации за Олимписките игри

Од:

Меѓународната ракометна федерација донесе одлука за одложување на квалификациите за Олимписките игри во Токио што требаше да се одиграат во април (мажи) и март (жени).

Новите термини ќе бидат дополнително одредени, во зависност од проценките за ситуацијата со коронавирусот.

– ИХФ сакаше натпреварувањата да се одржат во закажаните термини, но здравјето и сигурноста на ракометарите и ракометарките и сите учесници во натпреварите е од најголема важност за нас, се наведува во дописот на ИХФ.

Би можело да ве интересира

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар

А1он

Отворен 49. Струшки ракометен турнир

А1он

Еурофарм Пелистер го освои ракометниот Супер Куп

А1он

Женската кадетска ракметна репрезентација поразена од Шпанија

А1он

Франција ги обедини олимписките титули во ракомет

А1он

Струшкиот ракометен турнир годинава без екипи од странство

А1он