Македонија ќе организира два квалификациски турнира за ЕП во одбојка, откако Данска се откажа

Од:

Македонската одбојкарска репрезентација ќе биде домаќин на двата квалификациски турнири за пласман на Европското првенство, откако Данска се повлече од организацијата на еден од турнирите и го откажа настапот поради актуелната состојба со коронавирусот.

Својот втор последователен пласман на едно европско првенство, македонската одбојкарска репрезентација ќе го бара во пресметките со Босна и Херцеговина и главниот фаворит во групата, Турција.

Пласман на завршницата ќе обезбедат првопласираните од седумте квалификациски групи, како и петте најдобро второпласирани репрезентации.

Двата квалификациски турнири во Скопје ќе се одржат во периодот од 10. до 17. јануари во салата „Борис Трајковски“, а точниот датум и саатниците за одигрување на натпреварите, дополнитено ќе бидат утврдени.

Би можело да ве интересира

Комплетирани четвртфиналните пресметки на ЕП во одбојка

А1он

Македонските одбојкари со максимални пет порази го завршија ЕП 2021

А1он

Четврт пораз за македонските одбојкари на Европското првенство

А1он

Втор пораз за македонските одбојкари на Европското првенство 2021

А1он

Македонските одбојкари со пораз од домаќинот Финска го почнаа Европското првенство

А1он

Николиќ со две промени во однос на ЕП во Љубљана

А1он