Клајберн прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Од:

Кошаркарот на ЦСКА Москва, Вил Клајберн е прогласен за најкорисен играч (МВП) на финалниот турнир од Евролигата.

ЦСКА го освои трофејот по синоќешниот триумф со 91:83 над Анадолу Ефес. Во финалето Американецот постигна 20 поени и, заедно со Кори Хигинс беа најдобри стрелци во својот тим.

Рускиот кошаркарски великан го освои осмиот наслов европски шампион и сега е на само два трофеја зад најдобриот тим Реал Мадрид кој има 10 трофеи.

Би можело да ве интересира

Реакција на КК Гостивар за распределувањето на општински пари за спорт

Ана Ололовска

Макаби Тел Авив го привлече Стадемаер

Драган Поповски

Џикиќ доби отказ во Естудијантес

Драган Поповски

ВИДЕО: Барселона го претрпе третиот последователен пораз во Евролигата

Ана Ололовска

Војдан Стојановски го смени По Ортез со Гравелин Данкерк

Ана Ололовска

Реал Мадрид со рекордни 13 последователни победи во Евролигата

Ана Ололовска