Италијанскиот министер за спорт рече дека Роналдо го прекршил безбедносниот протокол со враќањето во Торино

Од:

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора изјави дека напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој претходно се зарази со коронавирус, го прекршил протоколот за безбедност кога се вратил во Торино.

– Сметам дека тој го прекрши протоколот затоа што немаше посебна дозвола од здравствениот орган, рече Спадафора на „Раи Радио“.

Јувентус издаде соопштение за враќањето на португалскиот напаѓач во Торино.

– Кристијано Роналдо се врати во Италија со медицински лет, дозволен од здравствениот орган на барање на играчот. Фудбалерот ќе продолжи да го почитува режимот на самоизолација дома, се вели во соопштението.

Фактот дека Кристијано Роналдо се зарази со коронавирус стана познат во вторникот, на 13 октомври.

Би можело да ве интересира

Јувентус и Сари разговараат за предвремениот раскин на договорот, тренерот добиваше 5,5 милиони евра годишно

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ постигна повеќе голови за Милан отколку за Интер

Ана Ололовска

Пиоли во одбрана на Татарушану: Грешките се дел од фудбалот

Ана Ололовска

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Ана Ололовска

Голот на Кулушевски го спаси Јувентус од пораз на мечот против Верона

Ана Ололовска

Интер со антирекорд како од времето на Гасперини

Ана Ололовска