Италија загуби дома за прв пат од 1999 година

Од:

Италијанската фудбалска репрезентација синоќа загуби од шпанскиот национален тим (1:2) во полуфиналето од Лигата на нации. Италијанците загубија за прв пат во последните 22 години на домашен терен. Натпреварот се одигра во Милано на „Сан Сиро“.

Ова е прв пораз за „азурите“ од 1999 година кога во Неапол беа надиграни од Данска (2:3).

Воедно прекината е серијата на Италија од 37 натпревари без пораз. Пред овој меч, избраниците на селекторот Роберто Манчини имаа 28 победи и девет нерешени исходи. Последен пат беа поразени од Португалија (0:1) во септември 2018 година.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

Бугарскиот селектор задоволен од жрепката во Лигата на нации

Ана Ололовска

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

Македонските фудбалери ја чекаат жрепката за Лигата на нации

Ана Ололовска

Дешам по триумфот во Лигата на нации: Нашиот систем треба да се подобри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Светскиот првак ја освои Лигата на нации: Франција преку Шпанија до титулата