Македонските фудбалери ја чекаат жрепката за Лигата на нации

Од:

Во седиштето на УЕФА во Нион вечер со почеток од 18 часот ќе биде одржана жрепката за третото издание на Лигата на нации за сезоната 2022/23, а македонската репрезентација се наоѓа во третиот шешир заедно со Грција, Белорусија и Луксембург против кои нема да може да биде во иста група во дивизијата Ц.

Можни противници на македонските фудбалери се Турција, Словачка, Бугарија и Северна Ирска од првиот, Литванија, Грузија, Азербејџан и Косово од третиот и од четвртиот шешир репрезентации на Гибралтар,Фарски Острови, како и поуспешните од пресметките меѓу Казахстан и Молдавија и Кипар против Естонија,

Третото издание на Лигата на нации ќе стартува во јуни кога на програмата се закажани првите четири кола, а групната фаза ќе заврши со преостанатите две кола во септември.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

Дешам по триумфот во Лигата на нации: Нашиот систем треба да се подобри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Светскиот првак ја освои Лигата на нации: Франција преку Шпанија до титулата

ВИДЕО: Третото место во Лигата на нации за Италија

Дешамп: Покажавме силен карактер

Ана Ололовска