Дешамп: Покажавме силен карактер

Од:

Селекторот на француската фудбалска репрезентација Дидие Дешамп истакна дека клучен фактор за пресвртот во синоќешното полуфинале против Белгија во Лигата на нации бил силниот карактер на неговите играчи.

– Тие (Белгија) имаа 20 минути одлична игра во првото полувреме и во тој период постигнаа два гола. Победата во ваков натпревар ја покажува силата на карактерот на екипата. Моите играчи никогаш не се откажуваат. Мислам дека на полувремето немаше многу луѓе, кои веруваа дека можеме да успееме, изјави Дешамп.

Белгија поведе со головите на Јаник Караско во 37 минута и Ромелу Лукаку само три минути подоцна, одржувајќи го сигурното водство до 62 минута кога Карим Бензема прво ја преполови нивната предност, а седум минути подоцна Французите го израмнија резултатот преку Килијан Мбапе. Триколорите дојдоа до ретко виден пресврт во судиското продолжение со голот на Тео Хернандез

Противник на Франција во финалето ќе биде Шпанија, која во средата во Милано го совлада домаќинот Италија со 2:1.

Финалето е на програмата в недела на стадионот „Сан Сиро“ во Милано.

– Дојдовме тука за да играме финале и сега ќе се бориме за трофејот. Ќе сториме сè за да го освоиме, најави францускиот селектор.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

Бугарскиот селектор задоволен од жрепката во Лигата на нации

Ана Ололовска

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

Македонските фудбалери ја чекаат жрепката за Лигата на нации

Ана Ололовска

Дешам по триумфот во Лигата на нации: Нашиот систем треба да се подобри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Светскиот првак ја освои Лигата на нации: Франција преку Шпанија до титулата