Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

Од:

Предмалку во Нион се одржа жрепката за третото издание на УЕФА Лигата на нации. 55 членки на европската фудбалска заедница беа поделени во четири лиги и ги дознаа своите противници во групната фаза.

dobivaj vesti na viber

Македонската фудбалска репрезентација ќе игра во Лига Ц, група 4, заедно со селекциите на Грузија, Гибралтар и Бугарија.

Ц-ДИВИЗИЈА

ГРУПА Ц1: Турција, Луксембург, Литванија, Фарски Острови

ГРУПА Ц2: С. Ирска, Грција, Косово, Кипар/Естонија

ГРУПА Ц3: Словачка, Белорусија, Азербејџан, Казахстан/Молдавија

ГРУПА Ц4: Бугарија, МАКЕДОНИЈА, Грузија, Гибралтар

Репрезентациите ќе играат со сите противници од групата на домашен и гостински терен во јуни и во септември идната година. Четири од шесте натпревари ќе бидат во јуни поради зимскиот распоред на Светското првенство во фудбал во Катар.

Четири од шесте кола ќе се играат од 2 до 14 јуни идната година, првите две рунди во периодот од 2 до 8, а третото и четвртото коло од 8 до 14 јуни, додека завршните два меча од групната фаза ќе се играат во периодот од 22 до 27 септември.

Победниците од групите одат во Б-дивизијата за четвртата сезона во Лигата на нации, додека последнопласираните ќе играат плејаут баражи во март 2024 година и два поразени тима ќе испаднат во Д-дивизијата.

Четирите победници на групите во Лигата А ќе се пласираат во нокаут-финалето во јуни 2023 година.

Би можело да ве интересира

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Павлова-Николовска

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он