fudbal mak

Спорт

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

А1он
Македонскиот фудбал полека се лизга кон бездна. Судејќи по сè до сега, следната сезона би можела да има помалку клубови од оваа година, секако не
Спорт

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

А1он
Македонскиот репрезентативец, Даниел Аврамовски, кариерата ќе ја продолжи во Сараево. На трансферот на Аврамовски инсистираше новиот тренер на Сараево, Александар Васоски. Аврамовски, деновиве ќе им
Спорт

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

А1он
По вчерашното пристигнување во Анталија, Турција за зимски подготовки, актуелниот фудбалски првак Шкендија од Тетово денес ги објави и претстојните пријателски средби. Во турското одморалиште
Спорт

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

А1он
Бразилскиот офанзивен играч за врска Андре Менсалао е нов фудбалер на Шкендија, објави денеска актуелниот македонски шампион, промовирајќи го своето второ засилување за пролетниот дел
Спорт

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он
Полскиот прволигаш Пјаст Гливице е новиот клуб на македонскиот фудбалски репрезентативец Тихомир Костадинов, кој потпиша договор до лето 2025 година. Костадинов изминатите четири сезони настапуваше
Спорт

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он
Македонската фудбалска репрезентација ќе ја заврши 2021 година на 67-то место на ранг-листата на ФИФА, што во годината во која „црвено – жолтите“ изборија историски
Спорт

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он
Предмалку во Нион се одржа жрепката за третото издание на УЕФА Лигата на нации. 55 членки на европската фудбалска заедница беа поделени во четири лиги
Спорт

ПМФЛ: Шкупи со победа ја завери есенската титула, одложен дуелот во Струга

А1он
Лидерот Шкупи со победа ја заокружи есенската полусезона во Првата македонската фудбалска лига (ПМФЛ) триумфирајќи попладнево во Велес, во рамки на 18 коло, кое дополнително
Спорт

Палермо избран за дуелот со македонските фудбалери по консултации со Манчини

А1он
Италијанската фудбалска федерација објави дека градот Палермо е избран за домаќин на полуфиналниот дуел од мундијалскиот бараж против македонската фудбалска репрезентација во договор со селекторот