Кадетите на Вардар го освоија Купот на Македонија

Од:

Фудбалерите на скопски Вардар го освоија македонскиот Куп во кадетска конкуренција, откако денеска во финалето на градскиот стадион во Кичево, со убедливи 4-1 ја совладаа тетовска Шкендија.

Вардар поведе во 21. минута со гол од пенал во реализација на Горјан Цветков, а десет минути подоцна Шкендија го израмни резултатот преку Даут Каримани.

До крајот на полувремето Вардар ја врати предноста со голот на Ѓорги Дошев во 43. mинута, по што во вториот дел прецизни беа Филип Јовановски (76. минута) и Зоран Фидановски (90) за убедлив триумф во кадетското Куп финале.

Во финалето на Купот во пионерска конкуренција, Шкендија вчера ја совлада Брегалница Штип со 3-2.

ФОТО: ФФМ

Би можело да ве интересира

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Украина

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Ана Ололовска

Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Ана Ололовска

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски