Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Од:

Македонскиот фудбалски прволигаш Македонија ЃП и бугарскиот клуб ЦСКА Софија одиграа пријателски натпревар во Анталија под мотото „Не за насилството“. Ова е реакција на затегнатите односи што се појавија и меѓу спортските клубови, а поради политичката ситуација меѓу двете земји.

Неколку бугарски клубови одбија да одиграат пријателски натпревари против македонски екипи, а ЦСКА Софија и Македонија ЃП одлучија тоа да се обидат да го прекинат со заедничка кампања.

Фудбалскиот дуел во Анталија заврши без голови, 0:0.

Би можело да ве интересира

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Украина

Ана Ололовска

Кадетите на Вардар го освоија Купот на Македонија

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Ана Ололовска

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски