Дејан Илиев нов голман на фински ХЈК

Од:

Повремениот чувар на мрежата на македонската фудбалска репрезентација Дејан Илиев ќе ја продолжи кариерата во најтрофејниот фински клуб ХЈК.

Клубот од Хелсинки објави денеска дека со 27-годишниот Илиев е потпишан договор на една година со можност за продолжување на соработка за уште година.

Илиев се сели во финското првенство откако измината година беше голман на словачкиот прволигаш Тренчин.

Во тинејџерските години потпиша за лондонски Арсенал и за петте години како член на премиерлигашот беше позајмуван во неколку англиски и европски екипи.

Во ХЈК ќе го носи дресот со бројот 25, а негов конкурент на голманската позиција ќе биде 22-годишниот поранешен фински младински репрезентативец Јесе Ост.

Би можело да ве интересира

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Украина

Ана Ололовска

Кадетите на Вардар го освоија Купот на Македонија

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Ана Ололовска

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски