(ВИДЕО) Светскиот првак ја освои Лигата на нации: Франција преку Шпанија до титулата

Од:

Светскиот првак Франција е победник на годинашното издание на Лигата на нации откако во финалето на „Сан Сиро“ ја совлада Шпанија со 2-1. „Триколорите“ повторно одиграа одлично второ полувреме и повторно со пресврт стигнаа до триумф.

Микел Ојарзабал во 64.минута постигна гол за водство на „црвената фурија“, само една минута подоцна откако Тео Хернандез ја тресеше гредата од голот на Унаи Симон.

Но, Франција веднаш возврати. Карим Бензема во 66.минута со фантастичен погодок го израмни резултатот, а Килијан Мбапе во 80.минута донесе победа за селекцијата на Дидие Дешамп.

Третото место на завршниот турнир од Лигата на нации го освои Италија, совладувајќи ја Белгија со 2-1.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Навивач упадна на терен и направи хаос

Ана Ололовска

ВИДЕО: Навивачите ги изненадија Французите, им приредија добредојде и покрај поразот во финалето

А1он

ВИДЕО: Нереди во Франција и во Белгија, загина момче, стотина приведени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Шоу на Мбапе и Жиру против Полска, Французите ја продолжуваат одбраната на титулата

Катерина Ѓуровски

Македонските фудбалери од Бугарија го почнуваат походот по ново Европско првенство

Катерина Ѓуровски

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Ана Ололовска