Бугарскиот селектор задоволен од жрепката во Лигата на нации

Од:

Како „исклучително добра“ бугарскиот селектор Јасен Петков ја оцени жрепката во Нион која за противници на неговите фудбалери во Лигата на нации им ги донесе македонската, грузиската и репрезентацијата на Гибралтар.

Петков во изјава за официјалниот сајт на Бугарската фудбалска федерација истакна дека целта на неговиот состав ќе биде да го освои првото место во групата 4 во рамки на Ц-дивизијата.

– Мислам дека жрепката за нас е исклучителни добра, без притоа да потценуваме ниту еден од противниците, бидејќи не сме во таква позиција. Задоволни сме, целта ние е да го освоиме првото место. Имаме респект кон сите противници и ќе биде потребно максимално да се подготвиме, изјави Петков.

Поради Мундијалот 2022 во Катар, третото издание на Лигата на нации ќе се одигра во забрзано темпо, со четири кола во јуни и завршните две во септември.

-Ќе треба да одиграме четири натпревари во серија, и тоа за нас ќе биде предизвик, но ќе бидеме подготвени, додаде бугарскиот селектор.

Победниците во четирите групи во Ц-дивизијата ќе изборат промоција во Б-лигата за следната сезона, додека последно пласираните ќе играат бараж за опастанок.

Би можело да ве интересира

Дешамп: Покажавме силен карактер

Ана Ололовска

Манчини ги осуди италијанските навивачи поради свирежите кон Донарума

Ана Ололовска

Италија загуби дома за прв пат од 1999 година

Ана Ололовска

Шпанија ја победи Италија и сe пласира во финалето во Лигата на нации

Ана Ололовска

Италија без повредениот Имобиле на фајнлфорот во Лига нации

Ана Ололовска

Гризман по триумфот над Франција: Резултат што буди добри спомени

Ана Ололовска