Инцидент на стартот, победа за Хамилтон во Сингапур

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон запиша уште една победа сезонава во Формула 1, откако го освои првото место на денешната трка за Големата награда на Сингапур.

Ова за него е вкупно 60-та победа во кариерата.

Трката практично беше решена на стартот кога возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен останаа без пласман по сударот на влажната патека во кој учествуваше и Макс Верстапен од Ред Бул.

Во таква ситуација без Фетел, кој ја имаше пол позицијата, Хамилтон и немаше проблеми да стигне до првата позиција на патеката „Марина Беј“, откако и безбедносното возило често беше на патеката.

Второто место го освои Даниел Рикардо од Ред Бул, а трет заврши вториот возач на Мерцедес, Валтери Ботас.

Во генералниот пласман води Хамилтон со 263 поени, пред Фетел со 235 и Ботас со 212. Кај кострукторите на првото мест е Мерцедес со 475 поени, пред Ферари со 373.

Следната трка се вози на 1 октомври за Големата награда на Малезија.

Хорнер: Верстапен има привилегии во Ред Бул, исто како Хамилтон во Мерцедес