ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загина млад возач на формула, болидот се распадна на парчиња

Од:

Младиот и талентиран возач Дилано ван Хофт (18) го загуби животот на патеката Спа-Франкошамп во Белгија во рамките на таканаречениот „Регионален европски шампионат во Формула“ под покровителство на Алипа, соопштено е пред трката во Формула 1 во Австрија. Со едноминутно молчење беа испратени пораки со сочувство до семејството на младиот Холанѓанец, а се појави и видео на кое се гледа како Дилано го загуби животот.

Сето тоа се случи поради катастрофалните услови на патеката во Белгија, една од најпредизвикувачките во автомобилизмот, кога Ван Хофт најпрво изгуби контрола над возилото и остана на средината на патеката, за да налета на него возач во друг болид со максимална брзина и целосно го уништи возилото.

Еден млад човек роден во 2004 година загинал на тој начин во судир во кој учествуваа дури пет возачи (Џошуа Дуфек, Адам Фицџералд, Енцо Скионти и Тим Трамниц), при што биле повредени двајца. За жал, во 2019 година, на сличен начин на ова место животот го загуби еден возач на Формула 2, Антоан Умер.

Би можело да ве интересира

Саинц победи во Сингапур

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Алпин го потврдијa Пјастри како замена за Алонсо

Хамилтон и Расел добија ветување за значително подобар болид во Барселона

А1он

Хамилтон: Болидот како да не сака да биде подобар

А1он

Тото Волф лут, Хамилтон и Расел шокирани од лошите перформансите на Мерцедес

А1он