Саинц победи во Сингапур

Од:

Возачот на Ферари, Карлос Саинц успеа да ја запре одличната серија на Ред Бул во трката за Големата награда на Сингапур во Формула 1 и да ја постигне првата победа за својот тим по Австрија минатата година кога славеше Шарл Леклер.

Шпанецот славеше пред Ландо Норис и третопласираниот клубски колега Шарл Леклер.

Ова е втора победа за Саинс во кариерата, а првата ја оствари претходната година на Големата награда на Велика Британија.

Инаку, пред Сингапур, Ред Бул врза 15 победи во низа, па нема да успее да одземе победа од сите трки во овогодинешниот календар на Формула 1, што навистина би било своевиден подвиг.

Би можело да ве интересира

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загина млад возач на формула, болидот се распадна на парчиња

Предраг Петровиќ

Ферстапен далеку пред конкурентите според заработката за минатата Ф1 сезона

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026