Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин

Од:

Возачот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, подготви специјална кацига за Големата награда на Британија.

– Специјална кацига, посебна трка. Домашно Гран при за Астон Мартин – напиша двократниот светски шампион објавувајќи фотографии на социјалните мрежи.

Дизајнот на кацигата се однесува на „DBR4“ – првиот Формула 1 болид на Астон Мартин. Конкретно, на врвот на кацигата има стилизирана слика на воланот на автомобилот, а бројот на Фернандо е направен во соодветен стил.

ДБР4 се натпреваруваше во 1959 и 1960 година. По сезоната 1960, компанијата не се тркаше во Формула 1 до 2021 година.

Би можело да ве интересира

Саинц победи во Сингапур

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Ферстапен далеку пред конкурентите според заработката за минатата Ф1 сезона

Фернандо Алонсо бил „опасност“ за другите: Доби казна и ги загуби бодовите од трката во САД

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот