Ферстапен далеку пред конкурентите според заработката за минатата Ф1 сезона

Од:

Двојниот светски шампион Макс Верстапен минатата сезона ја одбрани титулата со огромна разлика пред конкурентите. Холанѓанецот доминираше во текот на сезоната и забележа 15 победи.

Покрај резултатите на патеката, тој е далеку пред конкуренцијата и во платите на возачите.

Пилотот на Ред Бул заработи повеќе од 45 милиони евра во сезоната во Формула 1 во 2022 година, открива „RacingNews365“. Секако, паричната награда на Холанѓанецот вклучува бонуси за победничките трки, пласман во топ 3, разни настани на „биковите“ и триумфи, како во индивидуална конкуренција, така и кај конструкторите.

25-годишниот Верстапен е далеку пред второпласираниот во овој поглед, Луис Хамилтон, кој заработи околу 30 милиони евра во текот на сезоната во Формула 1.

Шарл Леклер, кој минатата сезона заврши на второто место, речиси 150 бода зад Верстапен, има заработено околу 20 милиони евра, додека четврти според заработката е Ландо Норис.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Саинц победи во Сингапур

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца