Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

Од:

Трката во Формула 1 за Големата награда на Холандија денеска беше прекината на осум круга пред крајот, поради силниот дожд на патеката Зандворт.

Црвените знамиња беа подигнати откако возачот на Алфа Ромео, Гуангју Џоу излета од патеката.

За време на паузата на прво место е возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, втор е Фернандо Алонсо од Астон Мартин, а трет е Пјер Гасли од Алпинa.

Би можело да ве интересира

Расел победи на трката за Големата награда на Австрија

Инцидент во Формула 1 во Монте Карло, целосно уништен болидот на Серхио Перез

Азурно сино Ферари на трката во Мајами

Предраг Петровиќ

Хорнер: Верстапен има привилегии во Ред Бул, исто како Хамилтон во Мерцедес

Саинц победи во Сингапур

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ