Ибрахимовиќ: Да ја имав физичката подготовка од пред 10 години, никој немаше да ме спречи, иако тие не можат да го сторат тоа ниту сега

Од:

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ го пофали неговото ниво оваа сезона. Триесет и деветгодишниот напаѓач одигра три натпревари на кои постигна пет гола.

На дербито со Интер во саботата, шведскиот фудбалер ги постигна двата гола за Милан (2:1), играјќи го првиот натпревар откако страдаше од коронавирус.

– Го познавам моето ниво. По повредата, отидов во САД да се чувствувам жив. Му реков на Жозе Мурињо дека не сум подготвен и не сакам да бидам разочаран, и затоа отидов во Америка.

Мино Раиола ми рече да се вратам во Европа, тој рече дека му требам на Милан, па дојдов. Сега се чувствувам како подобар играч отколку пред 10 години. Ако имав фитнес ниво како пред десет години, никој немаше да може да ме спречи. Иако не можат ни сега, изјави Ибрахимовиќ за италијанските медиуми.

Милан по долг период е лидер на табелата во Серија А со максимални четири победи од почетокот на сезоната.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ може да пропушти 3-4 недели поради повреда

Ана Ололовска

Роналдо задоволен од Пирло, има намера да го одработи договорот со Јувентус до крајот

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ прв играч на Милан кој постигна гол на осум последователни натпревари во Серија А

Ана Ололовска

Милан подобар од Наполи во дербито на осмото калчолигашко коло

Ана Ололовска

Фонсека ќе остане во Рома доколку тимот се квалификува во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Маркизио: Погба, врати се во Јувентус каде што ќе бидеш среќен повторно

Ана Ололовска