Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Од:

Тенискиот свет моментално го тресе голем скандал со наместени натпревари.

Според францускиот „Тим“ ова е веројатно најголемиот ваков скандал во историјата на тенисот.

Властите истражуваат 375 натпревари одиграни помеѓу февруари 2014 и јуни 2018 година, а тие натпревари се поврзани со 181 тенисер.

Главниот човек на операцијата наводно е 32-годишниот Григор Саркисјан, познат како „Мајстор“, мафијаш поврзан со ерменската мафија.

Тој е обвинет за поткуп на тенисери и местење натпревари.

Во најголем дел од натпреварите учествуваа тенисери кои беа под 200. место на АТП-листата, односно оние кои заработија доволно малку за теоретски да бидат убедени дека треба да договорат меч за мала сума.

Споменатиот Ерменец по апсењето по овие обвиненија веќе одлежа осум месеци затвор, а беше присутен и на неодамнешното продолжение на судскиот процес во Белгија.

Француските играчи Мик Лескур и Жил Окала, тенисери за кои веќе беше потврдено дека биле дел од мрежата за наместени натпревари, се суспендирани од декември.

Во јавноста се објавени и тарифите за местење.

Така, сите осомничени во оваа афера добиле по 400 евра за загубен натпревар во поединечен натпревар, а 2.000 евра за загубен натпревар во парови во два сета.

Најголемата сума што била поделено по натпревар е околу 3000 евра.

Наводно, на сметките на главните луѓе на операцијата во период од две години поминале вкупно околу осум милиони евра.

Би можело да ве интересира

Украинската тенисерка исвиркана: Треба да се срамат

Почина Германецот кој со нож ја нападна Моника Селеш

Шокантен пораз на Ѓоковиќ во осминафиналето во Монте Карло

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тенисерката падна на земја и врисна од болки – ја изнесоа од теренот со количка

Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Ана Ололовска

Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Горан Наумовски