Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Од:

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на годинешниот Вимблдон, откако во полуфиналето го порази шпанскиот тенисер Роберт Баутиста-Агута.

Првиот тенисер на светот, со 3:1 во сетови, односно 6:2, 4:6, 6:3, 6:2 во гемови беше поуспешен од Баутист-Агу, со што в недела ќе го чека својот противник кој ќе биде решен на дуелот меѓу Надал и Федерер.

Српскиот тенисер на финалето ќе се бори за својата петта титула на Вимблдон, што ако ја освои би била втора по ред. Единствениот пораз на Новак во финалето се случи во 2013 година против Енди Мареј.

Инаку, Ѓоковиќ трипати играл на Вимблдон и со Надал и со Федерер, од кои има по две победи и еден пораз.

Би можело да ве интересира

Федерер размислува да стави крај на кариерата

Ѓоковиќ го надмина Конорс по бројот на недели како лидер на АТП листата

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска

Тениски турнир во Хонг Конг откажан поради протести

Ана Ололовска

По пауза од 7 години, Ким Клајстерс се враќа на тениските терени

Почнува Дејвис купот во Атина, Естонија прв наш противник

Ана Ололовска