Ѓоковиќ официјално го откажа настапот на Индијан Велс

Од:

Ден откако српските медиуми го најавија како многу веројатно, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска и официјално го откажа настапот на турнирот од серијата Мастерс 1000 во Индијан Велс.

– Жалам што нема да можам да настапам и да ги видам своите навивачи во Индијан Велс, моето омилено место. Се надевам дека ќе се видиме догодина, напиша Ѓоковиќ на својот Твитер профил.

Повеќе српски медиуми вчера го навестија ваквиот епилог, наведувајќи дека Ѓоковиќ се наоѓа во Белград, и од сè уште непознати причини, не тренира.

По официјалната објава од Ѓоковиќ, се огласи и Томи Хас, поранешниот успешен тенисер, а денес директор на турнирот во Индијан Велс.

– Разочарани сме поради тоа што Ѓоковиќ нема да биде со нас оваа есен. Но, се надеваме дека ќе се видиме идната година, изјави Хас.

Индијан Велс традиционално се одржува во воведниот дел од сезоната, но годинава поради пандемијата на коронавирус беше поместен за втората половина од 2021 и ќе се одржи од 7 до 17 октомври.

Би можело да ве интересира

За прв пат од 1995-та, осум тенисери на 25 години и помлади влегоа во Топ 10 на крајот на годината

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

Катерина Павлова-Николовска

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

Ана Ололовска

Ѓоковиќ се израмни со Лендл по бројот на победи на завршните турнири

А1он