После пет години: Ѓоковиќ и Иванишевиќ ја прекинаа соработката

Од:

По пет години поминати заедно, Новак Ѓоковиќ и Горан Иванишевиќ решија да ја прекинат соработката пред Мастерсот во Монте Карло, каде српскиот тенисер ќе се обиде да ја освои титулата и да ја зголеми предноста на АТП листата.

Веста за прекин на соработката дојде сосема ненадејно, поточно ретко кој очекуваше ваков епилог, а целата ситуација ја објави и Новак Ѓоковиќ преку својот Инстаграм профил.

Таму закачи емотивна порака во која се прости од својот поранешен тренер.

– Со Горан пред неколку дена решивме да ја прекинеме соработката. Нашата хемија на теренот имаше подеми и падови, но нашето пријателство беше секогаш силно. Всушност, со гордост можам да кажам (не сум сигурен дали и тој е) дека покрај тоа што заедно победуваме на турнири со години. Шефе, ти благодарам за се мој пријателе, те сакам – напиша Ѓоковиќ.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ тајно бил примен во Ургентниот центар во Белград

ВИДЕО: Дебакл на Ѓоковиќ во Рим, декласиран од 32 тенисер во светот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени