Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ беше запрен во полуфиналето на АТП турнирот во Женева, кој беше поразен од Чехот Томаш Махач со 2:1 во сетови.

Махач, 44. тенисер на АТП листата, за два часа и осум минути го победи српскиот тенисер број еден во светот со 2:1 во сетови, 4:6, 6:0, 1:6 во гемови.

Новак имаше се во раце, одлично влезе во првиот сет. И двајцата беа сигурни во првиот сервис гем, а потоа Ѓоковиќ направи брејк кој го потврди за 4:1.

Но, во продолжение Махач се разбуди и во моментот кога Новак требаше да прекине, успеа да направи брејк и да се врати во мечот 4:4.

Веднаш во продолжение Чехот направи нов брејк и на свој сервис беше сигурен за водство во сетовите 1:0.

Ѓоковиќ брзо се врати во вториот сет. На Махач не му дозволи ниту еден натпревар. Со три врзани брејка во решавачкиот шести гем на сервис на противникот израмни на 1:1.

Новак одлично го започна и третиот сет. Беше сигурен во својот сервис, а потоа и Махач. Сепак, неговата игра се распадна во продолжението. Дозволи два последователни брејка на Чехот, кој за малку ќе победи со 1:5.

Ѓоковиќ имаше три поени за игра во што би се покажало како решавачки седми натпревар. Сепак, Махач успеа да израмни (40:40), во продолжение двапати ја спаси гејм топката на Новак, а потоа победи со два последователни поени – 2:1.

Српскиот тенисер во преостанатиот дел од сезоната го очекува учество на Ролан Гарос каде во второто прво коло ќе игра против Пјер Иг Ербер.

Махач во борбата за трофејот во Женева ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот Флавио Коболи – Каспер Руд.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Неизвесност на Ролан Гарос: Ѓоковиќ не тренира, чека резултати од магнетната резонаца

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ тајно бил примен во Ургентниот центар во Белград

ВИДЕО: Дебакл на Ѓоковиќ во Рим, декласиран од 32 тенисер во светот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени