Фудбалските менаџери годинава заработиле 444 милиони евра

Од:

Фудбалските менаџери во 2021 година инкасирале 444.6 милиони евра на трансфери на фудбалери, што е повеќе во споредба со лани и покрај падот на потрошувачката на трансфери, објави ФИФА во својот најнов извештај.

dobivaj vesti na viber

Во однос на минатата година, заработката на фудбалските агенти и советници е зголемена за 0.7 отсто.

Најголем приход на сметка на своите клиенти оствариле фудбалските менаџери во Англија (118.3 милиони евра), пред Германија (74.5 милиони евра), Италија (65.7), Шпанија (31) и Франција (26.6).

ФИФА неодамна најави дека во првата половина на 2022 година ќе донесе нови прописи за фудбалските менаџери со кои нивниот процент би се ограничил на 10 отсто од сите плаќања поврзани со трансфер.

Би можело да ве интересира

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

ФИФА потврди истрага против Еквадор

А1он

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска

Осум странци го напуштија Краснодар

А1он